aktualizováno: 27.09.2019 07:18:45 

FARMA GRUČOVICE

Chov slepic

Chov slepic

Chov slepic
Už při výběru slepic by jsme se měli rozhodovat podle toho jaké máme podmínky k chovu.Jestli bereme chov jako zálibu či se nám jedná o co největší možný užitek.Jestli máme k dispozici pro slepice větší zatravněný výběh.Nebo ne.

Pokud máme k dispozici větší výběh kde se mohou slepičky pást.Pak bych doporučoval slepičky typu leghornka /ty jsou bezkonkurenční v užitkovosti při nízké spotřebě krmiva/Velice rády se pasou ale taky rády přeskakují ploty pokud jsou v malém výběhu.Dále bych vám mohl doporučit z plemen která se ráda pasou.Např. moravie černa a maravie baret.

Pokud chcete chovat slepičky bez možnosti pastvy např.jenom v malém výběhu tak bych doporučil hisexe hnědého jedná se o užitkový hybrid který má velice nízkou spotřebu krmiva a vysokou snášku.Co je u něj zajímavé je to,že při vhodných podmínkách začíná snášet už mezi 16-18 týdnem.Několikrát se nam stalo že lidé kterí si slepičky odebírali nevěřili tomu že slepičky budou v tak raném věku už snášet. Po kratké době překvapení zákazníci volali s zdělovali své nadšení s prvního sneseného vajíčka.Jsou to slepičky lehčího vzrůstu.Nedoporučuji je chovat déle než dva roky.Pokud máte dost vysoký plot tak můžete vyzkoušet i slepičky leghornky ty lze chovat i 3 roky kdy ještě ve třetím roce je uspokojivá snáška.Vajíček je méně než v prvním roce ale jsou podstatně větší.

Co dělat aby nám slepice nosily v průběhu celého roku?

Důležité kromě kvalitního krmiva  je slepicím prodlužovat den.Je důležité aby slepice měly světlo v kombinaci s dením světlem v délce 15-17hodin.K tomu jsou velmi vhodné spínací zásuvky k dostaní v každém supermarketu nebo obchodu s elektronikou.Světlo je velmi důležitý stimul pro snášku.Nastavení můžeme provést takto např.Denní světlo trvá např od 7-16 hodin tak my si nastavíme spínací hodiny od šestnácti do 22 hodin čímž získáme světlo po dobu 15 hodin.Nastavení můžeme provést i tak že se zapne světlo brzo ráno.Záleží na nás důležitá je délka dne minimálně 15 hodin.Postačí slabé osvětlení např 15 žárovka.S prodlužováním světla doporučuji začít už v průběhu září.

Další důležitou věcí je správná krmná dávka. 
Pokud si pořídíme slepičky ještě před snáškou doporučuji používat směs Označenou jako kzk - směs pro odchov kuřic/nebo si můžeme připravit směs tohoto složení:  15 procent sojového šrotu./možno nahradit sojovou moukou./ asi jedno procento oleje například řepkový v akci v supermarketu.Ke směsi přidáme nějaký vitamino-mineralní doplněk který je k dispozici na trhu.Můžeme jej zamíchat do směsi anebo  přidáváme zvlašt  do vody zaleží jaký přípravek seženeme.A přidáme obilí ve složení větší část ječmene zbytek pšenice do zbytku tedy 100procent.Přiklad 15 procent sojový šrot 1procento oleje 84 procent obilí.Pokud bychom použili například 1/3 dávky obilí není třeba přidávat olej.V minulosti jsem používal hotové krmné směsi ale byl problém v kvalitě od různých dodavatelů.Kvalitní krmné směsi jsou drahé.a pokud seženeme krmivo levnější bývá to na úkor kvalitě.Slepičky nám špatně rostou snáška se zhorší  atp.A když si pak srovnáme spotřebu krmiva zjistíme že kdybychom koupili  krmivo kvalitnější za více peněz spotřebovali bychom ho méně než toho méně kvalitního.A ve výsledku se levné krmivo prodraží.To se ale týká těch případu kdy kupujeme krmivo přímo od výrobce.Pokud kupujeme krmivo od obchodniků tam už si ceny stanovuje on sám a nelze se podle toho řídit.Sojový šrot lze zakoupit v podnicích bývalého ZZN-zemědelské zásobovaní a nákup.Na trhu se dají sehnat i takzvané krmné koncentráty které zamícháme do obilného šrotu dají se objednat i na dobírku.S němi mám také dobré zkušenosti.

Pro slepičky ve snášce si můžeme zakoupit směs pro nosnice označeni N,N1,N2 nebo si tuto připravit sami např. 2 kg sojového extrahovaného šrotu.0,250 litru oleje 7kg obilí. 0,8kg vapence/krmný,dolomitický apod./ a vitamíno-mineralní doplněk například raboran nebo ibevit spolu  ibeminem do napájecí vody.Co se týče krmného vápence.:NEPOUŽÍVAT NEHAŠENÉ VÁPNO!!!!!!!!!!!!! Toto se dá použít ale musí být vyhašené a vysušené potom postačí nabídnout slepicím kousky vysušeného vápna plně k dispozici slepice si nazobou kolik potřebuji.Pak již vápenec do směsi nepřidáváme.Obilí postačí holá pšenice jednu pětinu pšenice můžeme nahradit ječmenem.Sojový šrot lze nahradit zcela sojovou moukou anebo s části krmnými kvasnicemi.Takto nahradit sojový šrot lze u všech směsí které zde uvádím.Pokud nahradíme třetinu množství pšenice kukuřicí tak olej nepřidáváme. Můžeme také použít poměr obilí 70procent kukuřice a 30procent ječmene.V tomto případě také nepřidáváme olej.
Můžeme zamíchat ručně nebo například ve stavební míchačce. Pokud přikrmujeme brambory olej nepoužijeme.Dá se použít i sádlo nebo použitý olej s fritézy ale pozor nesmí být přepálený.Doporučuji olej rozetřít se sojovým šrotem ještě před vlastním micháním.Nebo použít jednu část obilí vcelku to smíchat s olejem a pak přidat ostatní suroviny.Dá se připravit směs i bez oleje ale projeví se to zvýšenou spotřebou krmiva.Pokud má drůbež k dispozici pastvu kde si najde dostatek potravy je možno dávku směsi snížit a nahradit obilím.Směs pro nosnice at již kupovanou nebo doma připravenou je dobré před zkrmením navlhčit.Stačí nasypat do krmítka a přikápnout trošku vody.

Proč použít olej? 

Zvyšuje energetickou hodnotu krmiva čímž sníží spotřebu.Váže na sebe jemné části krmiva.Tuky jsou důležité pro využití vitamínu rozpustných v tucích jedná se o vitamíny A,D,E,K,. Zásobuje organismus kyselinou lionovou zejména sojový olej ten je do krmiv nejvhodnější.

Proč vápenec.

Vápenec je základní složkou vaječné skořápky.Někdy stačí přidat /pouze v případě nedostatku/krmný vápenec a máme po problému že nám slepice žerou vejce.V případě nedostatku vápníku slepice snesou vejce se slabou skořápkou ty se v hnízdě rozmačkají a slepice je při této příležitosti sežerou při požíraní rozbitého vejce rozklovou další a celá snůška přijde v niveč.

Velice se mi osvědčil přípravek s názvem PROMOTOR Podporuje celkovou vitalitu drůbeže má přiznivý účinek na snášku zvířata mají větší radost ze života.Promotor  je k dostaní u Veterinářů nebo v tomto Obchodě.  www.veterinarniobchod.cz   V sekci domací zvířata najdete přípravek promotor a jiné vitamínové doplnky.Další zajimavý internetový obchod s doplnky krmiv.  www.nakrmho.cz
 Pokud přidáte k směsi oleje obilného šrotu a soje přípravek raboran pro drůbež není třeba přidávat žádné další přísady.Další možnosti je použití přípravku firmy alfamin do vody které nejsou běžně ke koupi ale dají se objednat na této adrese.  www.alfamin.czMinimální odběr je čtyři litry přípravku.Doporučuji používat přípravek ibeminspolu s přípravkem ibevit a dávkování preventivní uvedeno v návodu.Pokud použijeme tyto dva přípravky do vody,není potřeba přidávat žádné vitamíno-minerální přípravky do krmné směsi.Stačí pouze obilný šrot,sojový šrot a olej.

TOPlist